Taş Ev Yapım Aşamaları - doğal taş ev ,doğal taş ev yapımı , doğal taş ev maliyeti,doğaltaş ev , taş ev yapımı
Taş Ev Yapım Aşamaları

Taş Ev Yapım Aşamaları

İki tür taş ev yapım tekniği vardır.
Bunlardan birincisi çelik veya betonarme iskeletli yapıldıktan sonra doğal ve suni taş kaplamalarla iç ve dış duvarların kaplanması şeklinde yapılmaktadır. Kısaca, betonarme ve/ya çelik karkas üzerine taş giydirme şeklindedir.

Diğer yapım şekli ise geleneksel yapım şeklidir ki, bu sistemde tüm iç ve dış duvarlar doğal taşlarla yapılmaktadır. Dış duvarlar 50  cm ile 60 cm kalınlığında, iç duvarlar ise 45 -40cm kalınlığında doğal taşlarla yapılmaktadır.

İki yapım şeklinin en bariz farkı, iç alanlarda net kullanım alanı ile ilgilidir. Kaplama taş duvarlı villalarda, doğal taş duvar villalara göre daha fazla net alan sağlamaktadır.

Öte yandan; işin resmi prosedüründe taş ev villa yapılacak belediye / il özel idarelerde çoğunlukla 2 katlı taş villalarda yığma yapım tekniğinde müsaade edilip edilmemesi konusu bulunmaktadır. Bazı resmi kurumlar betonarme karkas sistem (betonarme olarak kolon-kiriş-döşemeli sistem) yapılıp akabinde kaplama veya duvarların taş duvar örülmesine müsaade ederken, bazı resmi kurumlar deprem yönetmeliği kuralları baz alındığı sürece 2 katlı yığma taş ev villa yapımına da müsaade etmektedir. Bu konuyu ilgili belediyesine sormanızda yarar vardır.

Tabiki doğal olarak kaplama sistem taş ev villa ile doğal taş duvarlı taş ev villa yapımında yukarıdaki resmi prosedürden kaynaklı yapım süresi ve yapım maliyeti değişmektedir.

Ortalama 200 m2 taş villa kaplama olarak anahtar teslim 4 ayda yapılabilirken, doğal taş olarak anahtar teslim 5 aydan önce tamamlanamamaktadır.

Ayrıca; bu iki sistem arasındaki en büyük fark taş malzeme farkı olup, bu da malzemenin nakliyesinden dolayı maliyeti artırmaktadır.

Yorumlar (2)


 • avatar

  Rasim KOCA 1 yıl önce

  Özellikle İzmir'in güzel ilçesi Foça'nın sahili boyunca görüp aşık olduğum yıllara meydan okuyan taş evlerinden sonra üzerine hayallerimi de katıp doğup büyüdüğüm dede mirası ata toprağına Çanakkale'nin Yenice İlçesi Davutköy Köyü'ne taş ev yapmaya karar verdim. Bunun için bölgenin taş ocaklarından ve değişik yerlerden topladığım taşları ve büyük kayaları benim için günlerce tek tek ellerinizle şekillendirerek bana hayalimdeki evi teslim ettiniz, Sevgili Abdullah Göksu ve seninle birlikte çalışan güler yüzlü, özverili ve sorularıma bıkmadan cevap veren beni dinleyen sabırlı ekibinize anlayışınız ve hayalimdeki evi bana eksiksiz teslim ettiğiniz için gönülden teşekkür ediyorum, İyiki sizi tanımış ve sizinle çalışmışım, Saygı ve sevgilerimle..

  • avatar

   Yönetici Yanıtı


   mutluluğunuzu bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyoruz güzel günlerde oturmanız dileği ile Rasim hocam. Hayallerinizi gerçekleştirebildiğimiz için mutluyuz.

 • avatar

  NURULLAH ARDUÇ 1 yıl önce

  Ankara İli Çamlıdere İlçesi Dağkuzören Köyünde yaptırdığımız taş ev hakkında, Özveri ile günlerce çalıştıkları için, evimizin daha güzel olması için bölgemizden elleriyle taş toplayıp işledikleri için, köyümüzdeki olumsuz koşulları(kalacak yer, çamur...gibi) bana yansıtmadıkları için, sürekli güleryüzle ve sabırla benimle muhabbet ettikleri için, sadece iş ve işveren ilişkisi değil bir arkadaş gibi davrandıkları için, en önemlisi söz verdikleri her şeyi hatta fazlasını bile eksiksiz teslim ettikleri ve beni kendi hemşehrilerimden daha çok düşündükleri bana daha çok yardımcı olmaya çalıştıkları için, başta Abdullah Ustaya, İzzet Ustaya ve İhsan Ustaya çok teşekkür ederim. Benden yana ne hakkım varsa helal olsun. Dileyen herkes 0544 335 88 47 nolu telefondan bana ulaşabilir ustalarımız hakkında istediğini sorabilir. Ankara'dan herkese selam ve saygılar. NURULLAH ARDUÇ TÜRKÇE ÖĞRETMENİ

  • avatar

   Yönetici Yanıtı


   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim, yeni evinizde mutlu mesut günlere.Yorum Yaz


guvenlik


Copyright © 2017 Doğal Taş Ev. Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Çık