+90 537 815 48 87
info@dogaltasev.com

SİZ İSTEYİN BİZ SİZE 

TAŞ EV YAPALIM

TAŞ EVLERİN TARİHÇESİ


Taş ev Çeşitleri Türkler Anadolu’ya geldiklerinde yerleşik düzene geçerken Bizans ve Romalıların taşı yapı malzemesi olarak kullandıklarını görmüşlerdir. Bu dönemden itibaren de, özellikle Anadolu Selçukluları başta olmak üzere taş işçiliği ve mimarisinde, özellikle de dini mimaride eşsiz güzellikte eserler ortaya koymuşlardır. Tarihi İpek Yolu üzerinde kervansaraylar, hanlar, hamamlar yapmışlardır.

NEDEN TAŞ YAPILAR?

Taş Yapılar, dayanıklı, uzun ömürlü, sağlıklı, eko sisteme uyumlu, nefes alabilen, hiçbir zararlı kimyasal içermeyen, pis havayı filtreleyen, deprem, sel, yangın gibi doğal afetlere karşı dayanıklı yüzyıllarca ayakta kalabilen yapılardır. O yüzden TAŞ EVLER.

DOĞAL TAŞ DOĞA İLE UYUMLUDUR

Doğal taş sağlığa zararlı herhangi bir madde içermemektedir. Yiyecek hazırlanan mekânlarda güvenle kullanılmaktadır.Yanıcı değildir ve yangın sırasında da sağlığa zararlı herhangi bir madde açığa çıkmamaktadır.

DOĞAL TAŞ ETKİLEYİCİDİR

Doğal taş;özellikleri cinsine ,çeşidine ve onu oluşturan minerallerin bağlanma şekline göre değişiklik gösteren doğal bir üründür.Doğal taş bu özellikleri ile tüm inşaat malzemelerinden farklıdır.Hem doğal taşlarla, hem de diğer pek çok malzeme ile kombine edilebilen benzersiz bir malzemedir.Doğal taş tek tip endüstriyel bir ürün değildir ve oluşum sürecinin izlerini taşımaktadır.

TAŞ EVLERDE YALITIM NASIL SAĞLANIYOR?

Taşın kendi özelliğinden dolayı zaten bir yalıtım malzemesi özelliği bulunmaktadır. Çok eskiden ısıtma sistemleri olmadığından doğal yollarla ısınabilmenin en akılcı yolu taştan ve topraktan yapılan yapılardı. Taş ve toprak, özelliği itibarı ile gerek soğuk, gerekse sıcak havayı uzun süre hem içeri hem dışarı transfer etmediği gibi, filtreleme özelliğinden dolayı da pis havayı süzgeçlemektedir. Bu nedenle, taştan yapılan bir yapıda ayrıca bir yalıtıma gereksinim yoktur, zaten doğru da değildir.


TAŞ EVLER NEDEN SAĞLIKLI?

Taş Evlerde bir gece dahi konaklayan olduysa taş evde uyumanın ayrıcalığını hissetmiştir. Günümüzde yalıtım adı altında doğal olmayan o kadar çok malzeme kullanılmaktadır ki; taş, toprak veya ahşap bir evde yaşamanın ne kadar sağlıklı olduğunu bütün dünya kabul etmektedir. 

Yaşam alanımızı vücudumuza benzetecek olursak, vücutla temas halinde olan elyaflar, pamuk, yün, kaşmir, keten gibi doğal elyafları kullanmayı tercih ederiz. Hiçbir zaman polyester veya naylon atlet giymek istemeyiz. Bundan ötürü, yalıtım dediğimiz sistem de doğal ürünlerden yapıldığı sürece sağlıklıdır. 

Normal bir villada duvarın delikli tuğla ile yapıldığını düşünecek olursak, bunun üzerine betondan sıva, üstüne yalıtım malzemesi, yalıtım malzemesinin üstüne sıvama ve dış cephe boyası, duvarın iç kısmına alçı ve saten boya. Taş Evde ise sadece taş ve Toprak tüm bu yapılan işlemlerin yerini almaktadır.


TAŞ SEÇİMİ NASIL OLMALI

Taş Seçimi de çok önemlidir. Türkiye´de çok zengin doğal taş bulunmakta olup her köşesinde farklı özellikler göstermektedir. Muğla, Bodrum, Antalya, Denizli, Kütahya taşlarının kalınlıkları ince ve yüzeyleri düzgün ve sert taşlar olduğu için bina cephe ve yol/döşeme kaplamasında dekoratif olarak kullanılmaya uygundur. Ayvalık, Bergama, Trakya ve Aksaray taşları granit, Denizli taşı traverten, Kayseri, Nevşehir taşı püf volkanik niteliktedir. 

Dolayısı ile taş seçimini yaparken yörenin iklim şartları ve yapı şartları da önemlidir. Sert işlemesi zor olan bir taşın yapıda kullanılması zor olacağı gibi, çok hafif rutubete ve neme dayanıklı olmayan ısı yalıtımı sağlamayan bir taşı da her bölgede kullanamazsınız. 

Sağlam nitelikte bir PÜF taşı ile dış duvarlar yapılabilir. Ancak kullanılacak olan püf taşının kimyasal ve fiziksel testlerinin yapılmış olması veya biliniyor olması gerekir. Granit tarzı doğal taşlar yer kaplamada veya duvar kaplamada kullanılabilir.

TAŞIN

ESTETİK YAŞAM HALİ

SİZ İSTEYİN

BİR TAŞ EVİNİZ OLSUN ...

dogaltasev.com

DOĞAL TAŞ EKOLOJİKTİR.

Doğal taş bir yapı malzemesi olarak kullanılmak üzere doğada neredeyse hazır halde bulunmaktadır.Sadece taşı ocağından çıkartmak ve işlemek için enerji gerekmektedir ve bu da diğer inşaat malzemeleri için gerekenden çok daha azdır. Doğal taşlar genellikle büyük patlatmalar yapmadan ocaktan kesilerek çıkarılmaktadır. Kullanılmayan atıklar ise tekrar doğaya karışmaktadır.

DOĞAL TAŞ ÖZGÜNDÜR

Doğal taşlar ocaktan büyük bloklar halinde çıkarılmakta ve istenen ölçülerde kesilmektedir. Doğal taş üretiminde standart bir ölçü yoktur. Plakaların ölçüsü bloğun boyutlarıdır.Ölçüler ihtiyaca göre belirlenebilmektedir. Sadece kare yada dikdörtgen levhalar değil istenen herhangi bir şekilde sağlanabilmektedir. Taşların çeşitliliği, ve özel işlemler yardımı ile tasarım imkanı artmakta, benzersiz projelere ulaşılmaktadır.

DOĞAL TAŞ YILLANDIKÇA GÜZELLEŞİR
 

Doğal taş binlerce yıl geçmişi olan inşa malzemesidir.Doğal taş zamanla bozulmaz, güzelliğini ve özelliğini korur.Çoğu yapı malzemesi yıllar geçtikçe çirkinleşmekte ,doğal taş ise kendine özgü bir görünüm kazanmakta, gerçek güzelliğine ulaşmaktadır. Ayrıca doğal taşlar kolayca ve masraf gerektirmeden temizlenmektedir.Birkaç yüzyıllık doğal taşlar restore edilerek orijinal hallerine getirilebilmektedir.
 

DOĞAL TAŞ ÜÇ BOYUTLUDUR
 

İstenilen boyutta taşın üretilmesi mümkündür. Taşın üzerine uygulanan yüzey işlemleri ile ışık-gölge efektleri oluşturulabilmektedir.Bu ve benzeri şekilde işlem görmüş taşlar cephelere sağlam, güçlü ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır.
 

DOĞAL TAŞ FARKLIDIR

Doğal taş kadar renk ve yapı çeşitliğine sahip başka bir inşaat malzemesi bulunmamaktadır. Doğal taşlar renk ,yapı ve yüzey çeşitliliğine sahiptir. Yüzeye uygulanan işlemlerle bu çeşitlilik daha da artmaktadır.Bu durum Mimar ve Mühendislere arzu ettikleri görünüş ve havayı yaratmak için geniş seçenekler sunmaktadır. Doğal taşlar genellikle güzel görünümleri ve teknik özellikleri nedeni ile tercih edilmektedir.Bir inşaat malzemesinde bulunması istenen neredeyse her özelliği karşılayacak uygun bir doğal taş vardır.

DOĞAL TAŞ UCUZDUR

Bir yapı malzemesinin ömrü 30 yıl ya da sonsuza kadar kullanılabilmesi esas alınarak hesaplandığında doğal taşın suni malzemelerden pahalı olmadığı görülmektedir. İlk maliyet, ömür olarak kıyaslandığında diğer malzemelerden ucuzdur. Temizlenmesi ve korunması için gereken maliyet de düşüktür.

DOĞAL TAŞ ÜSTÜN FİZİKSEL ÖZELLİKLERE SAHİPTİR

Doğal taş ısıyı iyi soğurmaktadır.Binaların dışına kaplandığında binanın istenmeyen şekilde ısınmasını-soğumasını engellemektedir. Araştırmalar doğal taş ile kaplanmış çok katlı binaların ısınması ve soğutulması için gereken enerjinin 100-150 kWs/m2 olduğu ,yüzeyi cam olan binalarda ise bu oranın 300-700 kWs/m2 olduğu görülmüştür.

DOĞAL TAŞ DAYANIKLIDIR

Doğal taşın basınç ve aşınma direnci yüksektir. Pek çoğu sonsuza dek dayanabilen bir yapı malzemesi özelliğine sahiptir. Yalnızca paslanmaz çelik, doğal taşla yarışabilir.Fakat maliyeti çok yüksektir. Granit ve benzeri malzemeler insan ömrü süresince bile çok az aşınmaktadır.

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ ?

HER TÜRLÜ FİYAT , SORU ve TALEPLERİNİZİ  7 GÜN 24 SAAT BİZE YAZABİLİRSİNİZ 

BİZDEN HABERDAR OL

BİZİ TAKİP EDİN

Doğal Taş Ev

+90 537 815 48 87

Cumhuriyet Mah.
Hamidiye Cad. No:75
Kepez / Çanakkale

info@dogaltasev.com